Jak správně zalévat

Říkáte si, co je na tom těžkého? Zvládnu přece zalít rostliny, na tom není nic složitého. Možná se budete divit. I zálivka má svá pravidla, která vám pomohou zlepšit péči o vaše květiny a zeleninu.

Jakou vodou zalévat?

Nejlepší variantou je voda dešťová. Neobsahuje rozpuštěné minerální látky, tedy nejedná se o vodu tvrdou. Nejhorší pro zalévání je pak voda studniční. Ta naopak patří mezi vody nejtvrdší. Pokud nemáte možnost schraňovat dešťovou vodu, a pro zalévání používáte tu ze studny nebo vodovodu, nezoufejte. Stačí, když vodu necháte odstát, případně ji převaříte (to se samozřejmě hodí spíš pro pokojové rostliny). Nejen že se zbavíte chloru a tvrdosti, ale voda získá i lepší teplotu.

Jaká je správná teplota vody?

Určitě si pamatujete, jak vám mnozí říkali, ať květiny zalijete studenou vodou. A to bylo špatně. Pokud byste použili příliš studenou vodu, rostliny by dostaly šok a mohly by uhynout. Samozřejmě nepoužijete ani vodu horkou. Ideální teplota je o dva až tři stupně nižší, než je teplota vzduchu. Teplotu samozřejmě nemusíte měřit teploměrem. Stačí když ji například v konvi necháte chvíli odstát, aby se přizpůsobila okolní teplotě.

Kdy zalévat?

Rostliny nikdy nezaléváme v poledne nebo v době intenzivního slunečního záření. Mohly by utrpět šok nebo by došlo k jejich popálení. Z kapek vody se vytvoří lupa, která sežehne listy. Nejlepší je zalít zahradu v podvečer. Rostliny neutrpí šok a hlavně se voda tak rychle neodpaří z půdy, jako když na ní svítí slunce. Je tak daleko lépe využitá. Pokud nestihnete zalévat večer, můžete provést zálivku i brzo ráno, než vyjde slunce.

Technika zalévání

Liší se podle jednotlivých rostlin. Některé mají rády zálivku na list jiné ji upřednostňují přímo ke kořenům. Obecně platí, že pokud rostliny mají listovou růžici nezaléváme ji do středu, aby nedošlo k uhnívání. Naopak bromélie mají rády vodu v úžlabí listů. Některé rostliny musíme intenzivně mlžit. Jedná se většinou o pokojové rostliny z tropických a subtropických oblastí. Pozor! Většině rostlin nedělá dobře, pokud stojí ve vodě nebo má přemokřenou půdu. Přelití často nadělá více škody, než když jednou zapomenete zalít. Pokud přidáváte do zálivky hnojivo nikdy nezalévejte suchou půdu. Ideální je přihnojit rostliny po dešti. Opět tím zamezíme popálení rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *