Řebčík Královský – nádherná květina, která rozzáří každou zahradu

Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je majestátní rostlina z čeledi liliovitých, která díky svému robustnímu vzrůstu i neobvyklému a výraznému květenství dodá na jaře každé zahradě osobité kouzlo a doslova ji rozzáří. Od dubna do května začínají z přízemní růžice světlezelených listů vyrůstat 60 až 150 centimetrů dlouhé dužnaté stvoly, které jsou zakončeny květenstvím ve tvaru velkých visících zvonků většinou výrazné oranžové barvy a chocholem listů. Tato výrazně dominantní květina patří mezi cibuloviny a při správné péči vydrží na jednom stanovišti celou řadu let.

Výběr stanoviště

Před výsadbou je důležité zvolit vhodné stanoviště pro vysazení cibulí, vhodná je slunná poloha nebo polostín. Kvůli vysokému vzrůstu vysazujte do pozadí květinových záhonů, dobře se vyjímá i jako solitér.

Výsadba řebčíku královského

Tuto krásnou cibulovinu vysazujte od září do října. Až 10 cm velké cibule opatrně vložte do předem vyhloubené jámy, která by měla být 15 až 20 centimetrů hluboká a 20 centimetrů široká. Protože řebčík královský nesnáší přemokření, je vhodné na dno jámy rozmístit drenáž z drobných kamínků, jinak by mohlo dojít k zahnívání cibulí, zejména ve špatně propustných jílovitých půdách. Na drenáž nasypte hlínu promíchanou s vyzrálým kompostem v tenké vrstvě, cibuli zasaďte zešikma a zasypte zbytkem zeminy. Jednotlivé cibule vysazujte ve vzdálenosti alespoň 25 centimetrů.

Označte místo výsadby

Po vysazení cibulí místo pečlivě označte, jinak by mohlo při podzimním hlubším rytí dojít k jejich poškození a následnému uhynutí.

Na co si dát při výsadbě pozor

Tak jako u ostatních cibulovin, například narcisů nebo tulipánů, jsou cibule jedovaté, vysazujte proto zásadně vždy v rukavicích.

Proč řebčík královský nekvete

Někdy se ale stává, že rostlina nevykvete, důvody mohou být různé:

  • cibule je vysazena příliš hluboko
  • půda je přemokřená
  • nedostatečná drenáž
  • špatné přihnojení
  • špatný výběr stanoviště

Množení řebčíku

Řebčík královský se množí hlavně dělením cibulí v průběhu podzimu u rostlin alespoň tři roky starých. Opatrně vyjměte celý trs cibulí, oddělte od sebe a poté znovu zasaďte.

Vhodní sousedé

Rostlina kvete v průběhu dubna a května, proto je pro lepší vizuální efekt, pokud je umístěna ve skupinové výsadbě, doplnit v jejím okolí kamzičníky kvetoucí zářivě žlutými květy, do popředí záhonu šanty kočičí s drobnými modrofialovými kvítky, krásně se vyjímá spolu s růžovými květy kakostů, bergénií, popřípadě s ostatními vyššími cibulovinami, jako jsou tulipány a narcisy. Výhodou řebčíku královského je jeho výška a dlouhý stonek bez listů, takže nezastiňuje ostatní v okolí vysazené rostliny.

Jsou květy řebčíku vhodné k řezu?

Květy řebčíku královského jsou vhodné k řezu, vydrží ve váze několik dní, ale vždy je důležité zohlednit jejich robustnost i tíhu a tomuto faktu přizpůsobit i vázu. Výborným doplňkem jsou listy kapradin.

Zdroj foto: Wikimedia commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *