Podnože jabloní

Podnože jsou zpravidla plané rostliny, na které naštěpujeme (roubováním, očkováním) rostliny ušlechtilé. Podnož nám strom ukotvuje v půdě, dodává živiny a ovlivňuje také vlastnosti kulturního štěpu (roubu, očka). Podnože se dají množit vegetativně (prostokořenné) a generativně (semenem). Zahrádkáři chybují s výběrem podnoží, není se čemu divit, je to vysokoškolská zahradnická alchymie, poodhalit toto tajemství u pár základních jabloňových podnoží by měl tento článek.

Význam názvu podnože

Název podnoží (nejen jabloní) má v sobě zakódovaný nejen původ, např. J-OH-A, je Jabloň – Olomouc Holovousy – „A“, ale i způsob množení, končí-li československé podnože na písmena – jsou množeny vegetativně, např. písmeno „E“ v J-TE-E (Jabloň – Těchobuzice – „E“), končí-li číslicemi „J-TE-1“, „J-KL-3“ (Jabloň – Klčov – „3“), jsou množeny generativně. U zahraničních podnoží toto neplatí, první písmeno, např. „A2“ udává místo šlechtění “Alnarp“, „2“ je prostě pořadové číslo vegetativně množené podnože.

Vegetativní podnože

 Podnože jsou řazeny od nejbujnějších k nejzakrslejším.

A2 – citlivá k Bacterium amylovorum, velmi bujně rostoucí.

J-TE-C – specificky vhodná pro odrůdu Spartan, odolná padlí.

M1 – míň používaná

M4 – plytce koření, míň citlivá na vápenec (CaCO3), v těžších půdách trpí asfyxií, přibližuje začátek plodnosti, zvyšuje plodnost, vyrovnanost a zlepšuje vybarvení plodů. Citlivá k proliferaci, odolná k Erwinia amylovora a krčkové hnilobě.

MM106 – z Malling-Merton – MM – středě odolná k půdní asfyxii, nevhodná do suchých půd, dobře kotví v půdě. Má dlouhou vegetaci, tvoří málo kořenových výmladků, odolná mšici krvavé a bakteriální spále (Bacterium amylovorum), Agrobacterium tumefaciens, krčkové hnilobě a k nekroze spojení, specificky vhodná pro odrůdy Mac Intosh Red a Spartan.

J-TE-B – nejodolnější padlí, husté kořeny.

M7 – zmenšuje velikost plodů, specificky vhodná pro odrůdu Starkrimson, snáší asfyxiantní půdy.

M26 – nesnáší těžší půdy – citlivá k asfyxii, bakteriální spále a mšici krvavé. Odolná ke krčkové hnilobě, podporuje vybarvení plodů, zkracuje skladovatelnost, netvoří výmladky z kořenového krčku.

M9 – z Metz, Francie – M, koření plytce a slabě, citlivá k bílé hnilobě kořenů, bakteriální spále a mšici krvavé, může namrzat, protože má kratší dormanci, přibližuje termín plodnosti, vhodná pro odrůdy Kidd, Orange Red, Boskoopské, ovlivňuje pozitivně hmotnost plodů, cukernatost a vit. C, snižuj skladovatelnost, vyžaduje bohaté a humosní půdy.

J-TE-E – vhodnější pro slabě rostoucí a velmi plodné odrůdy (např. Idared), má křehké kořeny, tvoří mnoho výmladků z kořenových krčků.

J-TE-H – i do únavnějších půd, příznivě ovlivňuje podnož, vhodná např. pro odrůdy Idared, James Grieve, Kidd, Orange Red. Tvoří méně výmladků.

J-OH-A – nemá velmi křehké kořeny, podrůstá z kořenového krčku, specificky vhodná pro odrůdu Spartan.

J-TE-F – kořeny nejsou tolik lámavé, tvoří mnoho výmladků z kořenového krčku, vhodná pro odrůdy Gloster, Rubín, Melrose a Jonagold, specificky vhodná je pro odrůdy Kidd, Orange Red, Spartan.

J-TE-G – má křehké dřevo, zakrslá, vhodná pro Melrose a Rubín, tvoří málo výmladků z kořenového krčku.

M27 – extrémně zakrslá, nevhodná pro Granny Smith a Golden Delicious. Citlivá k bakteriální spále a mšici krvavé, odolná krčkové hnilobě. Vhodna pro holandské štíhlé vřeteno.

Z dalších jmenujme: M11 – dobře kotví, dlouhověký, citlivý ke mšici krvavé, MM104, MM109, MM111, M2, další podnože, selekce a křížení jsou mimo rozsah tohoto článku.

Generativní podnože

Podnože – semenáče mají bujnější růst než vegetativně množené podnože.

J-TE-1 – z Těchobuzic, pro slabě rostoucí odrůdy a spur typy, i pro vyšší tvary.

J-TE-2 – pro spur typy a slabě rostoucí odrůdy.

J-KL-1 – z Klčova, do drsných poloh, snese až -31°C, odolnější strupovitosti.

J-KL-2 – do drsných poloh, snese až -31°C, odolnější strupovitosti a padlí.

J-KL-3 – do drsných poloh, snese až -31°C, odolnější strupovitosti, padlí a monilióze, vhodná do chudých půd.

J-KL-4 – do drsných poloh, snese až -31°C, odolná k strupovitosti, padlí.

Růstové skupiny jabloňových podnoží

SkupinaCharakteristikaPodnožeNejlepší spon v metrech
I.Velmi bujně rostoucísemenáče, A2, J-TE-C6,0 × 4,0 m
II.Bujně rostoucíM15,0 × 3,5 m
III.Středně rostoucíM4, MM106, J-TE-B5,0 × 3,0 m
IV.Slabě rostoucíM265,0 × 2,5 m
V.Velmi slabě rostoucíM9, J-TE-E,J-TE-H, J-OH-A4,0 × 1,5 m3,5 × 1,2 m
VI.Zakrsle rostoucíJ-TE-F,J-TE-G, M273,0 × 1,2 m3,0 × 0,8 m

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *